Ve Washingtonu se pozornost stočila k ekonomickým opatřením, která mají tlumit dopady pandemie koronaviru. Experti a politici navrhují své preferované nástroje – sahají od snižování daní přes záchranu korporací až po posílání hotovosti přímo občanům. O každém z návrhů má cenu debatovat, ale tato pozornost je nyní špatně zaměřená. Ve svém jádru neprožíváme ekonomickou, ale zdravotní krizi.

Takové rozlišení může na čtenáře působit akademicky. Ale rozumět mu je zásadní pro stanovení správných politických opatření.

V ekonomické krizi může dojít k situaci, kdy lidé přijdou o zaměstnání, a příjmy a ztratí tak možnost utrácet. Říká se tomu poptávkový šok a zažili jsme jej během globální finanční krize roku 2008. Anebo mohou výrobci zvýšit ceny zboží (z různých důvodů), a to se stane pro zákazníky nedostupným. Tomu se říká nabídkový šok a popisuje následky ropné krize let 1973 a 1979. Ovšem situaci, již zažíváme teď, nemůžeme čelit primárně ekonomickými opatřeními. Sledujeme totiž úplné zastavení ekonomiky.

Lekce z Asie

I když dnes máte peníze, tak nemůžete jít do obchodu, do restaurace, do divadla, na sportovní stadion, do obchodního centra, protože jsou tato místa zavřená. Pokud vlastníte továrnu, která ještě nebyla uzavřena ze zdravotních důvodů, tak ji možná budete muset beztak zavřít kvůli tomu, že od dodavatelů nedostanete klíčové součástky nebo nedokážete najít dostatek otevřených obchodů, kde by se vaše výrobky daly prodávat. V těchto podmínkách ekonomiku…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte