Žádný ze zpěváků se tomu neubrání. Sotva dozní poslední tóny písně, automaticky řekne do mikrofonu: „Díky moc.“ V tu chvíli se předpokládá potlesk, na který jsou muzikanti z koncertů zvyklí. Ovšem v prázdných sálech, odkud se vystoupení v době karanténních opatření streamují na monitory počítačů, není nikdo, kdo by tleskal. Náhle není komu děkovat.

Hudební byznys, jehož těžištěm se v uplynulých patnácti letech stalo živé hraní, se zastavil. Kapely posouvají nebo ruší turné, muzikanti zůstávají doma. Nemožnost hrát před lidmi způsobila, že v posledních dnech explodoval trend streamovaných koncertů.

„Mimochodem tohle je hodně divný,“ poznamenal minulý čtvrtek rapper Maniak z pódia prázdného pražského Lucerna Music Baru, odkud se vysílá série živých akcí. Předvedl tam sice rozjetou show, ale musel se do ní dostávat, protože jediný kontakt s publikem byl na monitoru běžící fanouškovský chat. Maniak si ho během rapování četl a čas od času reagoval. Něco tomu chybělo, ale zároveň divák získával tušení, že tu může vzniknout zcela nový formát.

Segmentu koncertů se říká „živé hraní“ a streamování dokáže onu živost zprostředkovat. Nedovede ale přenést dojem pospolitosti. Ta je totiž zcela jiná v davu pod pódiem a jiná v on-line prostoru, kde se kontakt vytváří spoluúčastí a vpuštěním do zákulisí. Některé koncerty, především ty, jež muzikanti vysílají z domovů a kombinují v nich hraní s vyprávěním, už však nabízejí varianty toho, jak spojení obou světů může vypadat.

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1479

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte