28_rozhovor_foto Pepa Dvořáček
Jiří Šípek

Jedna z poetičtějších definic slova „panika“ uvádí, že „jde o okamžik zlé hrůzy, nad nějž strašnějšího není“. Jak paniku definuje psycholog?

Na poetickém pojetí možná něco je. Ačkoli kdybyste se zeptala člověka, který je v úzkých – a to nemusí zrovna prožívat paniku –, zda si umí představit ještě horší situaci než tu, kterou právě prožívá, patrně vám řekne, že ne. Když se nám děje něco zlého, máme tendenci tu zkušenost vnímat jako strop možného. Panika je především psychopatologický termín. Projevuje se nekoordinovaným chováním, nad nímž nemáme vládu, a zmateným, zkratkovitým myšlením. Jde o zkušenost čiré hrůzy či záchvatovitého strachu. V obecné rovině má lidská afektivita tři složky: rovinu prožitku, rovinu chování a pak úroveň kognitivního, tedy rozumového, zpracování emocí. Panika tyto tři složky extrémně stlačí k sobě ve prospěch ochromujícího prožitku. Relativně často se s ní můžeme setkat například u lidí trpících fobiemi – ocitnou-li se v situaci, z níž nevidí východisko, reagují panicky. Ovšem i z těchto důvodů se slovo „panika“ pro popis situací spojovaných s šířením nemoci Covid-19 způsobované koronavirem nehodí. Kromě toho, že není přesné, nás to slovo ochromuje, protože navozuje představu rozkladu chování ostatních. Ale pokud vím, takhle špatné to není ani v ohniscích nákazy.

Jak byste lépe pojmenoval to, co v souvislosti s šířením nákazy prožíváme?

Jde o zvýšené obavy či strach.…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte