V kritických situacích by lidé měli být schopni odložit rozepře a soustředit se na společné řešení problému. Není třeba zacházet do detailu, protože o tom píšeme v jiných textech. Nicméně úvodní věta je podstatná pro pochopení kontextu volby nových členů Rady České televize. Ta totiž probíhala už v čase koronavirové krize, takže jí byla věnována menší pozornost, než by si normálně zasloužila. Toho evidentně ANO, SPD, ČSSD, KSČM a Trikolóra využily, aby do rady prosadily lidi blízké svému vidění světa a kritické ke stávajícímu vedení České televize.

Ne, to není spekulace. Info.cz před hlasováním zveřejnilo dopis, který pro poslance sepsal jejich kolega z ANO Stanislav Berkovec. V něm přesvědčuje kolegy, koho je třeba podpořit a koho ne, a jediné kritérium pro podporu zní: kandidát musí být proti stávajícímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Berkovec byl úspěšný, protože v následné volbě jeho „koně“ získaly podporu.

Potvrdily se tak všechny obavy, že dnešní vládnoucí klika bude chtít televizi dostat pod svou kontrolu. Mohlo by se tedy zdát, že se nic překvapivého nestalo, prostě jako ve všech předchozích případech upřednostňuje vládnoucí síla stranickou loajalitu nad nezávislostí. Přesto je tato volba o něco nechutnější než normálně. Na jedné straně totiž vláda volá po jednotě a odložení politických sporů, na druhé ale zabírá další pozice. Navíc je vzhledem k nemožnosti organizovat protesty snížená akceschopnost občanského odporu. Andrej Babiš tak promeškal další možnost…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte