10-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pondělní ráno. Z víkendového řádění jste se už dali jakžtakž dohromady. Hlava přestala třeštit po množství vypitého alkoholu a vrátila se (doufejme) do správných kolejí. A to i v případě, že jste si dopřáli rauš s nějakou drogou podle svého gusta.

To, že je Česko supervelmocí v užívání alkoholu i rozličných drog od marihuany přes pervitin, kokain, extázi až po amfetaminy a různé další syntetické látky, víme všichni. Trochu záhadně se ale může jevit spojení drogové scény s vodohospodáři. Ti totiž zkoumají vzorky odpadních vod v kanalizaci, které – jak se ukázalo – jsou zdrojem velmi zajímavých informací. Nejde o žádnou novinku. Takzvaný epidemiologický přístup k analýze komunálních odpadních vod (wastewater-based epidemiology, WBE) začal být využíván už na přelomu tisíciletí s tím, že k odpadní vodě se přistupuje jako ke zředěnému vzorku moči. Poprvé byl použit v povodí severoitalské řeky Pád, kdy byl sledován kokain a jeho metabolity. Výsledky odkryly, že náklonnost k této droze je tam násobně vyšší, než se předpokládalo.

Od těch dob se WBE stala rychle se rozvíjející disciplínou a je využívána především jako jedna z metod monitoringu užívání nelegálních drog. Samozřejmě ale přináší i další informace, například o stravovacích návycích, výskytu chorob či užívání léčiv, nikotinu nebo alkoholu.

Devadesát dnů

Zjišťovat to, zda člověk přišel do styku s drogou, ze které se při jejím užití oddělí v lidském těle různé látky, lze testy z krve, moči nebo z vlasů.…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 412

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte