Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Živnostníkem za pět set

Vláda slibuje drobným podnikatelům masivní daňové úlevy

30A_jaros
Mí živnostníci mi porozumějí. (Premiér Babiš) • Autor: Milan Jaroš

Pokud se tento plán dotáhne do konce, v životě tuzemských drobných podnikatelů nastane od příštího roku podstatná změna. Ministerstvo financí minulý týden uveřejnilo první verzi návrhu, jak živnostníkům zjednodušit daňové povinnosti. Zatím jde sice jen o základní obrysy, ale i ty vypadají oproti všemu, co doposud drobní podnikatelé od politiků slyšeli, jako revoluce.

V rámci novinky jménem „paušální daň“ by se živnostníci mohli úplně vymanit z povinnosti počítat daně a vést účetnictví. Místo toho by odvedli státu jednu fixní a předem danou částku, která bude stejná pro všechny, kdo vydělají méně než milion korun ročně. Pod touto hranicí je přes 400 tisíc podnikatelů, tedy naprostá většina. Paušál má činit 500 korun plus dnešní povinné minimum na sociální a zdravotní pojištění, tedy dohromady 5400–5500 korun měsíčně. Všechny tři platby se sloučí do jedné.

Autoři návrhu ho pro lepší pochopení popisují tak, že živnostník si od státu „koupí licenci na podnikání“ a zbaví se všeho dalšího papírování. S tím je spojena výhoda, kterou mnozí ocení víc než finanční úsporu – a sice že skončí hrozba chybného výpočtu a život v permanentním strachu z možné sankce. „Odpadla by povinnost podávat daňové přiznání a také by zcela postrádala smysl případná daňová kontrola,“ shrnuje změnu mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 451
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte