30A_jaros
Autor: Milan Jaroš

Pokud se tento plán dotáhne do konce, v životě tuzemských drobných podnikatelů nastane od příštího roku podstatná změna. Ministerstvo financí minulý týden uveřejnilo první verzi návrhu, jak živnostníkům zjednodušit daňové povinnosti. Zatím jde sice jen o základní obrysy, ale i ty vypadají oproti všemu, co doposud drobní podnikatelé od politiků slyšeli, jako revoluce.

V rámci novinky jménem „paušální daň“ by se živnostníci mohli úplně vymanit z povinnosti počítat daně a vést účetnictví. Místo toho by odvedli státu jednu fixní a předem danou částku, která bude stejná pro všechny, kdo vydělají méně než milion korun ročně. Pod touto hranicí je přes 400 tisíc podnikatelů, tedy naprostá většina. Paušál má činit 500 korun plus dnešní povinné minimum na sociální a zdravotní pojištění, tedy dohromady 5400–5500 korun měsíčně. Všechny tři platby se sloučí do jedné.

Autoři návrhu ho pro lepší pochopení popisují tak, že živnostník si od státu „koupí licenci na podnikání“ a zbaví se všeho dalšího papírování. S tím je spojena výhoda, kterou mnozí ocení víc než finanční úsporu – a sice že skončí hrozba chybného výpočtu a život v permanentním strachu z možné sankce. „Odpadla by povinnost podávat daňové přiznání a také by zcela postrádala smysl případná daňová kontrola,“ shrnuje změnu mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte