Útoky proti elitám jsou dnes módním politickým postojem pravice i levice a letošní světové ekonomické fórum v Davosu vyvolalo ještě silnější výpady než obvykle. Na jedné straně pomlouvají prezident Trump a Fox News celý establishment, který prý ztratil kontakt s realitou a všechno jenom brzdí. Na straně druhé odsuzují levičáci milionáře a bilionáře, kteří, jak poznamenal jeden z nich, „zničili moderní svět“.

Oba názory stojí na pesimistickém pohledu na moderní svět, vnímaný jako nefunkční světový řád, jehož výsledkem jsou stagnující příjmy, rostoucí nerovnost a degradace životního prostředí. Je však takový popis skutečně pravdivý? Jsme na tom tak špatně, že je čas oprášit gilotiny?

Proč jenom oni

V nejjednodušším a nejdůležitějším bodě, příjmech, jsme vlastně svědky neuvěřitelného úspěchu. Od roku 1990 unikla více než miliarda lidí extrémní chudobě a podíl světové populace žijící v tak skličujících podmínkách se snížil ze 36 na deset procent. To je nejméně za celou dobu, kdy se údaj měří, a slovy prezidenta Světové banky Jima Yonga Kima se jedná „o jeden z největších úspěchů naší éry“. Nerovnost se v globální perspektivě snížila podobně dramaticky.

K tomu všemu došlo především proto, že země, od Číny po Etiopii, zahájily protržní politiku a Západ jim pomohl přístupem na trhy, humanitární pomocí a odpouštěním dluhů. Jinými slovy, právě kroky podporovanými již zmíněnými elitami.

Když se podíváte na jakýkoli údaj z globální perspektivy, čísla jsou ohromující…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte