Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Útok proti demokracii

Americký impeachment je součástí znepokojivého světového trendu

Proces odvolání Donalda Trumpa se může na první pohled jevit jako úzce specifický americký problém. Když se ale rozhlédneme po světě, zjistíme, že je ve skutečnosti součástí znepokojivého trendu. V jedné zemi po druhé jsme svědky nevídaných útoků proti ústavám, institucím, normám a hodnotám, které dávají demokracii sílu i smysl.

Všimněme si, co se děje ve světě ve chvíli, kdy Kongres debatuje o obviněních proti Trumpovi. V Indii, největší světové demokracii, schválila vládnoucí strana bezprecedentní zákon o občanství, jenž zvýhodňuje některá náboženství před jinými, především ovšem před islámem. Opatření široce kritizují lidskoprávní organizace a jeden indický intelektuál ho popsal jako „velký skok směrem k proměně ústavní demokracie v neústavní etnokracii“.

To se děje zároveň s iniciativou prosazovanou zjevně proti muslimům v jednom z indických států tímtéž hnutím hinduistického nacionalismu. Dva miliony občanů byly zbaveny občanství na základě neschopnosti prokázat se patřičnými dokumenty – v zemi, kde většina obyvatel psanou dokumentací většinou nedisponuje. Vláda již začala pro tyto lidi budovat věznice.

Izrael, jenž se obvykle chlubí tím, že je stabilní demokracií v moři diktatur, se zdá být paralyzovaný i polarizovaný a míří ke třetím volbám během jediného roku. Ještě více zneklidňující je ale skutečnost, že Benjamin Netanjahu a jeho strana začali divoce útočit proti izraelskému právnímu systému, který, jak tvrdí, se proti nim spikl. Netanjahu ve skutečnosti…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte