Proces odvolání Donalda Trumpa se může na první pohled jevit jako úzce specifický americký problém. Když se ale rozhlédneme po světě, zjistíme, že je ve skutečnosti součástí znepokojivého trendu. V jedné zemi po druhé jsme svědky nevídaných útoků proti ústavám, institucím, normám a hodnotám, které dávají demokracii sílu i smysl.

Všimněme si, co se děje ve světě ve chvíli, kdy Kongres debatuje o obviněních proti Trumpovi. V Indii, největší světové demokracii, schválila vládnoucí strana bezprecedentní zákon o občanství, jenž zvýhodňuje některá náboženství před jinými, především ovšem před islámem. Opatření široce kritizují lidskoprávní organizace a jeden indický intelektuál ho popsal jako „velký skok směrem k proměně ústavní demokracie v neústavní etnokracii“.

To se děje zároveň s iniciativou prosazovanou zjevně proti muslimům v jednom z indických států tímtéž hnutím hinduistického nacionalismu. Dva miliony občanů byly zbaveny občanství na základě neschopnosti prokázat se patřičnými dokumenty – v zemi, kde většina obyvatel psanou dokumentací většinou nedisponuje. Vláda již začala pro tyto lidi budovat věznice.

Izrael, jenž se obvykle chlubí tím, že je stabilní demokracií v moři diktatur, se zdá být paralyzovaný i polarizovaný a míří ke třetím volbám během jediného roku. Ještě více zneklidňující je ale skutečnost, že Benjamin Netanjahu a jeho strana začali divoce útočit proti izraelskému právnímu systému, který, jak tvrdí, se proti nim spikl. Netanjahu ve skutečnosti…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte