_V3N1075
Lipanská. (2004)

„Ten je váš?“ ukazuje sympatický chlapík s hokejisticky pokrčenými koleny na led. Přesněji na branku, ve které sebou mele desetiletý kluk. Kývnu. „Musíte mu domluvit,“ radí. „On se tak zbrkle vrhá větším hráčům pod nohy! Jestli toho nenechá, blbě se zraní.“

„Já jsem vděčná, že si nesundal helmu,“ zavrčím a úporně se dívám před sebe. Skrz neduživého kluka, skrz led. Trenér cizího týmu si zaťuká na čelo a odejde.

Měla bych mu poděkovat, že si dělá starost, ale na to nemám.

Doma leží v posteli otec brankáře. Má díru v žaludku, vývod a pumpu, kterou mu každý den chodí kontrolovat nemocniční sestra. Pacient má vztek. Na osud, na celý svět a samozřejmě na mě. Protože mně hrozí, že já tu za šest měsíců pořád ještě budu.

Na tenhle zaplivaný zimák se synem oba utíkáme. Rána pukem? Ostrá brusle zarytá pod žebrem? Fyzická bolest působí jako samet ve srovnání s hrubou, řezavou bolestí, co sžírá duši. Cestou ze zimáku v autě mlčíme a v duchu proklínáme reklamy. Na jedné stanici je jedna na levné pohřby, na druhé, když rychle přeladím, na nadaci pro pacienty postižené rakovinou.

Nejsem blbá, samozřejmě vidím, jak je hokej nebezpečný pro mrňavého kluka, který neumí ani pořádně bruslit. Ale on o ničem jiném nechce slyšet. Trenér, který ho nechává chytat, je hrubián. Je tak sprostý a vzteklý, že minimálně tři měsíce v roce má od hokejové asociace zákaz chodit na led. Jenom on mohl nechat Vendu v bráně. Líbí se mu, jak z ní vystřeluje směrem na led, líbí se mu, že se kluk…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte