Již brzy nový vánoční velkofilm Babička 2. Volně na motivy Boženy Němcové, režie Tarantino s Troškou. A v roli Barunky každopádně zpěvačka Ariana Grande. Vnučka, která by pořád pro babičku i přes plot skočila, ale hlavně má vánoční stromeček viset ze stropu špičkou dolů. Stejně jako babička, dobrá to žena. A jak se to všechno stalo? Inu, dávno již tomu.

Zvyk krášlit stromeček pochází zřejmě z 19. století z Německa a zaváděl se nejdřív v bohatých městských domácnostech, odkud ho převzali Češi. První strom v českých zemích je doložen v roce 1812, kdy ředitel Stavovského divadla Jan Karl Liebich překvapil hosty vyzdobeným stromem. Hleděli jak Sultán a Tyrl na granule. Dále již národopisec dr. Čeněk Zíbrt o době kolem roku 1845: „V Čechách o Štědrém večeru na koutním stole mají smrček nebo jedličku okrášlenou věníkem, ovocem, pečivem a oděvem (jablky, ořechy, hruškami, slivkami, rozinkami, perníkem, ptáčky, šátky atd.) osypanou, nebo nad stolem zavěšenou obráceně dolů!“ Ha! Takže i u babičky. To bylo radosti na Starém bělidle.

O bezmála dvě století později z toho máme trend. Vypadá to originálně a má to i praktické výhody. Například se ušetří místo. Nebo, jak sdělili novinářům v jednom anglickém baru, veselí účastníci vánočních večírků aspoň nemohou hrát s ozdobami bowling, protože jsou uklizené z jejich dosahu. Také kdejaké nákupní centrum a mnohá celebrita se trendu chytla, ovšem Ariana Grande už to tak měla loni, že prý je to metafora jejího života obráceného nohama…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1251

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte