Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

V sovětském stylu

Republikáni jsou dnes stranou státního plánování

Republikáni se vrhli na obranu Donalda Trumpa zuřivě a se zápalem, jaký nejspíš překvapil i samotného prezidenta. Ještě před pár lety mnozí z nich naznačovali, že Trump ani vlastně není republikán, natož konzervativec. Dnes ale republikáni Trumpa milují a konzervativní puristé sdružení do skupin jako Tea Party Patriots, FreedomWorks nebo Club for Growth mobilizují miliony svých stoupenců na jeho obranu.

Proč? Nejčastěji tvrdí, že Trump naplnil republikánský program, že když se povznesete nad všechen cirkus a hysterii, chová se jako spolehlivý a oddaný konzervativec. V některých oblastech je to nepochybně pravda, jedná se ale většinou o sociální a kulturní otázky: jmenování soudců či zpřísnění pravidel upravujících potraty, migraci nebo azylovou politiku. Naopak když dojde na omezenou moc vlády, tedy bod, který republikáni dříve považovali za klíčový, chová se Trump zásadně nekonzervativně.

Podívejme se třeba na téma splašeného amerického dluhu, jež stálo u zrodu Tea Party. Hnutí vzniklo jako reakce na možnost, že dojde k odpouštění dluhů držitelům hypoték, v širším kontextu se ale vždy jednalo o nebezpečí deficitních výdajů. Podle serveru FiveThirtyEight padlo v roce 2011 během jednání v Kongresu slovo „deficit“ v osmi tisících případech. „Pro tuto generaci definuje základní odpovědnost vlády nutnost ubránit zemi před dluhovou krizí, dokud je ještě čas,“ prohlásil v roce 2012 budoucí předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Trump v prvním roce svého…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte