5-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Někoho z vás při četbě titulku možná napadlo, že úpadek psychologického sloupku se pozná tak, že jeho autor začne čtenářům dávat rady do manželství. Váš úšklebek má jistě svou váhu, zároveň nám ovšem může posloužit jako ilustrace toho, jak se nemají formulovat výhrady. Jedovatá ironie, ponižující paušalizace, škodolibý výpad přímo na solar autorovy důstojnosti. Ať už si zkrátka o tématu dnešního sloupku myslíte cokoli, trocha ohledů by neškodila. Nejen v zájmu vašeho manželství vám proto udělíme pár rad, jak vést konflikt korektně a ku prospěchu obou stran.

Za ponožkami

Záminkou budiž čerstvý výzkum skupiny amerických psychologů publikovaný v prosinci v akademickém časopise Journal of Research in Personality. Experti zkoumali necelou stovku heterosexuálních párů po dobu jednoho týdne, kdy účastníci vyplňovali dotazníky, jak se právě cítí a co se v jejich vztahu děje.

Vyjevil se jistý vzorec, který pro většinu zkušenějších dvojic nebude až takovým překvapením. V párovém životě očividně pulzuje povědomá dynamika konfliktu. Podle zmíněných vědců to vypadá zhruba tak, že se jeden z partnerů z nějakého důvodu naštve, chvíli se ovládá, ale pak na druhého vyjede. Dotčený protějšek cítí frustraci, která se časem promění ve vztek, chvilkové ovládání a – protiúder. A tak pořád dokola. Začarovaný kruh vzteku se točí jakýmsi samospádem, kdy už si nikdo z partnerů ani nepamatuje, o co na začátku vlastně šlo.

Konflikt v manželských vztazích je mezi psychology populární…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte