Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, V hlavě

Tenhle článek vám zachrání manželství

Konflikty mohou být přínosné, když pochopíme pár pravidel

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Někoho z vás při četbě titulku možná napadlo, že úpadek psychologického sloupku se pozná tak, že jeho autor začne čtenářům dávat rady do manželství. Váš úšklebek má jistě svou váhu, zároveň nám ovšem může posloužit jako ilustrace toho, jak se nemají formulovat výhrady. Jedovatá ironie, ponižující paušalizace, škodolibý výpad přímo na solar autorovy důstojnosti. Ať už si zkrátka o tématu dnešního sloupku myslíte cokoli, trocha ohledů by neškodila. Nejen v zájmu vašeho manželství vám proto udělíme pár rad, jak vést konflikt korektně a ku prospěchu obou stran.

Za ponožkami

Záminkou budiž čerstvý výzkum skupiny amerických psychologů publikovaný v prosinci v akademickém časopise Journal of Research in Personality. Experti zkoumali necelou stovku heterosexuálních párů po dobu jednoho týdne, kdy účastníci vyplňovali dotazníky, jak se právě cítí a co se v jejich vztahu děje.

Vyjevil se jistý vzorec, který pro většinu zkušenějších dvojic nebude až takovým překvapením. V párovém životě očividně pulzuje povědomá dynamika konfliktu. Podle zmíněných vědců to vypadá zhruba tak, že se jeden z partnerů z nějakého důvodu naštve, chvíli se ovládá, ale pak na druhého vyjede. Dotčený protějšek cítí frustraci, která se časem promění ve vztek, chvilkové ovládání a – protiúder. A tak pořád dokola. Začarovaný kruh vzteku se točí jakýmsi samospádem, kdy už si nikdo z partnerů ani nepamatuje, o co na začátku vlastně šlo.

Konflikt v manželských vztazích je mezi psychology populární…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.