Jana Kalousová
Lucie Kalousová • Autor: Matěj Stránský

Jako socioložka jste v USA zkoumala mimo jiné vztah mezi zdravím lidí a ekonomickým cyklem. Jsou lidé během recese nemocnější?

Není to tak jednoznačné. Recese zasahuje různé druhy lidí odlišně. Ztráta zaměstnání opravdu souvisí se zhoršeným zdravím, na druhou stranu když je někdo už starší a má fixní příjem, recese ho tolik zasáhnout nemusí. Dokonce existuje výzkum, podle kterého se zdraví starších lidí během recese zlepšuje.

Jak to?

Možných důvodů je víc. Zavírají se továrny, takže je méně znečištěné ovzduší, přičemž smog hodně škodí právě starším lidem. Pečovatelství je obvykle pokládáno za dost neatraktivní profesi a řada schopných lidí se do ní netlačí, ale když jiná práce v době krize není, jdou pracovat třeba i do domovů seniorů. Získáváme tak vlastně lepší péči o zranitelnější spoluobčany. Během recese také ubude dopravních nehod, protože lidé přicházejí o práci, takže do ní nejezdí autem a často ani nemají peníze na benzin. A když nejezdíte autem, klesá pravděpodobnost, že někoho srazíte. To se pak týká i mladších lidí.

Celkově však recese zdraví asi moc neprospívá.

Ano, neprospívá. I pouhá obava, že přijdete o zaměstnání, na vás má nepříznivý psychologický vliv, který po delší době může vést ke zdravotním problémům. Výrazně také stoupá počet sebevražd. Mezi lety 2007–2009, během tehdejší hospodářské krize, jsme to pozorovali ve Spojených státech i v Evropě a podobně tomu bylo za velké hospodářské krize ve třicátých letech 20. století.

Česko je oproti tomu pořád dost rovnostářské. Projevují se v něm tyto souvislosti také?

I v rovnostářské společnosti přicházejí lidé o práci. Jeden z důvodů, proč se hospodářská krize z konce minulé dekády ve Spojených státech tolik odrazila na zdraví obyvatel, je, že s ní byla spojena krize trhu s nemovitostmi. A příští krize v České republice se jí v tomto může podobat. Může se ukázat, že lidé nejsou schopni splácet své hypotéky. Nebo si je nebudou moci dovolit brát. Do toho budou třeba i hromadně přicházet o práci. Začnou se pak stěhovat do nevyhovujících bytů, příliš malých, nezdravých, nebo zůstanou úplně bez domova. Příští recese se na zdraví české populace určitě odrazí, záleží ale na tom, jaký druh recese to bude.

Jaké jsou další mechanismy, jimiž chudoba ovlivňuje zdraví?

Velkou roli hraje stres. V některých studiích zjišťujeme jeho míru pomocí dotazníků, v jiných se měří biologicky, ze vzorků slin nebo pomocí krevního tlaku. O sociologii se občas říká, že je to „věda samozřejmého“, že studujeme to, co už beztak víme. Ztráta zaměstnání zhorší kvůli stresu krevní tlak, to je přece jasné i bez výzkumů. Jenže nemocnější lidé přijdou o práci snáze než ti s pevným zdravím, takže to také může být obráceně – člověk s vysokým tlakem má v práci problémy, potřebuje chodit častěji k doktorovi, nestíhá a podobně, a místo ztratí. Existují statistické metody, jak si s tímhle faktorem poradit, a někdy pomůže náhoda – když se zavře celá továrna, není to určitě kvůli něčímu zdraví. Je to externí šok. Díky tomu můžeme sledovat změny zdravotního stavu i poté, co o místo přijdou úplně zdraví lidé – ti, kteří by je jinak určitě neztratili.

V Detroitu, jehož obyvatele jste dlouhá léta sledovali, se zhroutil celý segment automobilového průmyslu. Co to ještě způsobilo?

Zdraví tamních lidí se všeobecně zhoršilo. Nízký příjem a nedostatek pracovních příležitostí se promítnou do každé oblasti života. Jedním z faktorů, kterými jsem se zabývala, jsou změny spánku. Spánek je na začátku i konci všeho – člověk, který nespí, má například horší kognitivní schopnosti, což pak narušuje další oblasti jeho života. Porovnávali jsme tedy, který druh ekonomické deprivace má nejsilnější vliv na kvalitu spánku. Zjistili jsme, že důležitý je například nedostatek jídla a také ztráta bydlení. Naopak ztráta zaměstnání se tolik neprojevuje.

Jak si to vysvětlujete?

Není to zase tak překvapivé. Možná se v noci budíte prostě proto, že máte hlad. A když bydlíte se třemi dalšími rodinami, nemůžete spát třeba i kvůli tomu, že vás někdo ruší. Nedostatek jídla je ale ve Spojených státech opravdu zvlášť závažný problém a my se snažíme přemýšlet i o tom, jak hladovějícím pomoci. Nikdo se z existenčních problémů nevyhrabe, když nemůže spát a neudrží si kvůli tomu zaměstnání. Je to začarovaný kruh.

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte