Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopis z… Zambie

Dopis ze Zambie

Fúze starověku a hypermodernity

07_foto Jiří Pasz
Autor: MACLEY INDUSTRY

ZambiePo osmihodinové jízdě po kvalitní asfaltové silnici z hlavního města Lusaky vystupujeme z autobusu dopravní společnosti, která si říká Power Tools (elektrické nářadí). Na nádraží v Kitwe se na nás sesypou naháněči, prodavači a taxikáři. Na pomoc nám přichází zimbabwský básník a uprchlík Mbizo Chirasha, který stejně jako my směřuje na filmový festival SOTAMBE (v překladu „Přijď a dívej se“).

Vysmlouváme taxi a naše první cesta vede do obřího obchoďáku Mukuba. Nestačíme se divit, před pár lety nemyslitelné věci jsou dnes v Africe standard. Když procházíte rozlehlými pasážemi Mukuby, mohli byste být kdekoli na světě. Muži ze zambijské vyšší střední třídy tu pijí čepované pivo a pojídají hamburgery se slaninou. Ženy si vybírají z nejnovější jihoafrické módy a děti se s výskotem projíždějí na elektrických lvech a buvolech. Zmínil jsem, že k drinku tu dostanete papírové brčko? Když vyjdeme před obchodní centrum, vidíme, že těsně vedle parkoviště plného nablýskaných toyot divoce hoří buš. Zatímco v horku plameny šlehají do úctyhodné výšky a tmavý kouř pokračuje nad město, rodiny na parkovišti poklidně skládají nákupy do kufrů aut.

Současná Zambie, stejně jako mnoho dalších zemí Afriky, je fascinující fúzí starověku a hypermodernity, je plná velkých kontrastů a extrémů. Ve vesnicích kousek od Kitwe a zdejších moderních obchoďáků zemědělci orají půdu pomocí volů a dřevěného pluhu, zdejší slumy ovládají gangsteři. Kitwe je druhé největší město v zemi, do které by se Česko…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte