Zatímco Národní galerie v Praze (NGP) otevírá své nové stálé expozice, které ji vracejí na kulturní mapu Evropy, a z hibernace se probouzí dokonce i její Veletržní palác (více na str. 49), část výtvarné obce je opět znepokojena tím, co se děje v nejvyšších patrech této instituce. Její výkonná ředitelka Anne-Marie Nedoma totiž dala výpověď kurátorovi Adamu Budakovi. A všichni mají ještě v dobré paměti, jaká pachuť letos provázela vyhazov generálního ředitele NGP Jiřího Fajta, který si Budaka do galerie přivedl jako očekávanou hvězdu.

Argumenty ředitelky nicméně vypadají přesvědčivě a souhlasí s nimi i šéf Veletržního paláce Michal Novotný, který musel s Budakem na „speciálních projektech“, jak zněla náplň jeho poslední pozice, spolupracovat. Z hvězdy se podle nich rychle stal nekolegiální potížista, který uměle navyšoval rozpočet na „své“ akce, spoluprací s komerčními galeriemi porušoval etický kodex zaměstnavatele nebo nebyl schopen připravit plán výstav pro příští rok, který by se dal realizovat. V běžné práci by to stačilo k rozvázání pracovního poměru a tichému odchodu. Jenže Fajtův vyhazov na jaře veřejnost naučil ostražitosti: co když jsou i za Budakovou výpovědí jiné důvody, než o jakých se oficiálně mluví?

Ve Fajtově případě bylo od začátku evidentní, že se tehdejší ministr kultury Antonín Staněk zbavil letitého kritika Miloše Zemana. Což následně potvrdil prezident, když po této službičce Staňka vytrvale držel řadu měsíců ve funkci i přes snahu…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte