Kultura

Skřítci v Praze

Antti Leikas (1967) je sice původní profesí matematik, ale i na poli literatury se docela činí. Byl šéfredaktorem severofi nského kulturního magazínu Kaltio a je autorem humoristické trilogie. Ovšem až s knihou Skřítek pronikl do zahraničí, konkrétně do Česka. Ostatně kde jinde by měl nejdřív vyjít překlad románu, v němž se „fi nské podivno mísí s magičností Prahy“ – města, kam spisovatel v mládí jezdíval.

Leikas je autorem, vypravěčem i hrdinou příběhu, který se točí kolem skřítků. Záhadní tvorové ho fascinovali už od dětství a prý mu v minulosti několikrát zachránili život. V posledních letech se rozhodl výzkumu skřítků věnovat naplno a napsat o nich knihu, k čemuž mu pomohlo několik grantů. Zvrat v bádání po archivech evropských knihoven přinesla nečekaná návštěva tvora jménem Koponen se špičatou čepičkou, dýmkou a zálibou v kvalitní whisky. O pár dní později se podobně náhle objevila atraktivní zástupkyně Finského fondu kultury Pamela. Zavedla ho do bytu mrtvého skřítka a tím začalo strhující několikadenní dobrodružství, v jehož trysku Antti odhalil nejen tajemství překvapivě štědrých grantů od nejrůznějších institucí, ale i některá tajemství skřítků, a dokonce pár záhad vesmíru. Leikas zároveň ponechává některé linie nedopovězené a zjevně si nechává prostor pro pokračování ságy, v níž prozradil i pravou identitu Golema.

Při hodnocení knihy se vnucují gastronomická klišé jako „příjemná jednohubka“ a dílo, jež „zhltnete na posezení“. Jde o zábavné čtivo, které…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte