Kultura

V moci periferie

Otevřená zpověď o znásilnění, jehož obětí se autor stal v centru Paříže

Román Skoncovat s Eddym B. se stal v roce 2014 francouzským bestsellerem a z tehdy debutujícího dvaadvacetiletého Édouarda Louise udělal jednoho z nejznámějších spisovatelů. Druhá próza s názvem Dějiny násilí, která nyní rovněž vyšla česky, v mnoha ohledech na debut navazuje. Tentokrát Francii nešokoval brutalitou a bídou polozapomenutých regionů, ale otevřenou zpovědí o znásilnění, jehož obětí se stal v centru Paříže.

Prvotina popisovala vyrůstání vypravěče v městečku Hallencourt; vyrůstání plné chudoby a marných pokusů dostát normám lidí z francouzské sociální i geografické periferie. Navíc si vypravěč velmi brzy začíná uvědomovat odlišnou sexuální orientaci, která je s těmito ideály v naprostém rozporu. Aby Eddy B. mohl žít život podle sebe, musí se svojí identitou skoncovat. A to doslova, takže si změní jméno, které prozrazovalo, z jaké vrstvy pochází. Édouard Louis přitom vždy otevřeně mluvil o tom, že oním Eddym Belleguelem je on sám; že to jemu se povedlo utéci do velkoměsta, kde začal studovat na prestižní univerzitě.

A zde ho potkáváme v Dějinách násilí. Vypravěč žije v Paříži a stýká se s přáteli z akademického prostředí. Snaží se zapomenout na starý život, rodinu i třídní původ. V jedné krizové situaci se ovšem začne minulost nečekaně projevovat. Během štědrovečerní noci ho znásilní mladík Reda, a následně se ho dokonce pokusí zavraždit. I ve své druhé knize tak Louis píše především o vlastním životě. A jeho próza je opět pokusem,…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte