Kultura

Přízraky jižanské Ameriky

Pro mladou americkou prozaičku černé pleti Jesmyn Ward žijící v Mississippi, nejchudším státě USA, nic jako postrasová Amerika neexistuje. Osudy jejích postav předurčuje systematický rasismus a po generace předávaná bída. Spolu s nedávnou minulostí, kdy pobřeží Mexického zálivu pustošil hurikán Katrina a ropa unikající z havárií na vrtných plošinách, i s minulostí dávnější, kdy na severu v deltě ještě v padesátých letech minulého století končili ve vězení Parchman, vybudovaném na místě bývalé plantáže, černí chlapci i za drobné krádeže a bylo s nimi zacházeno jako s otroky.

A právě sem se autem vypraví postavy autorčiny knihy Píseň zbloudilých duší, aby si po odpykání trestu za výrobu a prodej drog vyzvedly otce rodiny: matka Leonie, šňupající nejen rozdrcené pilule, se svými dvěma dětmi a bílou kamarádkou Misty, která jako jediná nedostane želízka, když je zastaví policie. Nejedou však samy, doprovází je přízraky historie i osobní traumata. Duch Leoniina bratra, jehož bez následků zastřelil bílý mladík, který s ním prohrál sázku, a duch černého chlapce Richieho, který neví, jak zemřel v době, kdy bylo lynčování běžné. Třináctiletému protagonistovi Jojovi tak dospívání usnadňuje pouze dědeček, který ho zasvěcuje do tajů přírodního světa. I starého muže pronásledují dávné rány, a dokud se s nimi vnukovi nesvěří, Jojo nepochopí, že má šanci navázat na ty lepší tradice. A že někam může patřit, neboť dům, který děda postavil vlastníma rukama, je i jeho domov.

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte