Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Obrana Marka Zuckerberga

Proč Facebook nezachrání americkou demokracii

Ve Spojených státech v tuto chvíli sílí shoda na tom, že naši demokracii musí zachránit Mark Zuckerberg. Lidé jako senátorka Elizabeth Warren nebo režisér Aaron Sorkin žádají, aby Facebook přestal publikovat lživou politickou inzerci. Dovolte mi proto položit otázku: byli by všichni stejně v klidu, kdyby měl o tom, co je a co není pravdivé zpravodajství, rozhodovat nikoli Zuckerberg, ale Rupert Murdoch?

To není žádná fantazmagorická představa. Murdochova News Corp koupila v roce 2005 Myspace, toho času nejvlivnější sociální síť na světě. Kdyby se věci vyvinuly jinak, rozhodovali by o tom, co je možné považovat za legitimní politický projev, Murdoch nebo skupina expertů z Fox News. Pořád jste v klidu?

Ověřování pravdivosti navíc není tak jednoduché, jak se může zdát. Vezměme jako příklad inzerci, kterou použila nedávno na Facebooku Trumpova kampaň a která vyvolala bouřlivý nesouhlas. Obsahovala tři tvrzení: že během Obamova funkčního období americká vláda slíbila Ukrajině pomoc ve výši jedné miliardy dolarů; že tehdejší viceprezident Joe Biden pohrozil pozastavením pomoci, pokud nebude zbaven funkce klíčový ukrajinský představitel odpovědný za boj s korupcí, k čemuž také došlo; a nakonec, že Biden o toto odvolání usiloval, protože se zmíněný činitel chystal vyšetřovat firmu spojenou s jeho synem Hunterem. A jsme u problému. První dvě tvrzení jsou nepopiratelné skutečnosti. Pokud jde o třetí tvrzení, bývalý ukrajinský představitel Viktor Šokin skutečně podal u Soudního…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte