Kultura

Měsíční tygr stále září

Claudia Hampton pracovala jako válečná zpravodajka v Egyptě a „to ji odradilo od líčení přítomnosti“. Proto začala psát populárně-naučné historické knihy; úspěšné a čtivé, ale nepřesné. Hlavní hrdinka románu Měsíční tygr byla ambiciózní i sebestředná, obdivuhodná i nemožná. Bojovala o slávu s muži, jejichž vlastnosti často přebírala; bohatá a svobodná, ale k méně úspěšným i k dceři nesmlouvavá. Teď je z ní ovšem stará žena umírající na rakovinu a spřádá ve své hlavě ambiciózní dějiny světa, v nichž se chce popasovat se svým příběhem uprostřed absurdního sledu okamžiků, jimž říkáme historie. A zdá se, že nastal čas mnohé přehodnotit. Vzpomínky jsou jen rozpadající se střípky, které neustále přehodnocujeme, navíc je náš život i odleskem v paměti jiných lidí.

Oceňovaná britská autorka románů i dětských knih Penelope Lively napsala Měsíčního tygra v roce 1987 a získala za něj Bookerovu cenu. V češtině se ovšem objevil až poté, co tu letos vyšla její esej Život v zahradě. I v Měsíčním tygrovi je znát zájem o rostliny, ale také jazyky, historické epochy a nové způsoby vyprávění – dnes už zavedený postup tehdy působil novátorsky, a přitom nepostrádal čtivost. Vrstvy příběhu i postavy se prolínají, události, vzpomínky i osoby se vracejí, mluví přes sebe a z různých úhlů pohledu vytvářejí dynamický obrazec, který se složí až poté, co zatřeseme kaleidoskopem. Tím impulzem je zejména hrdinčina dávná láska, Tom, který za války zahynul v Egyptě;…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte