Kultura

Nepatřit nikam

Když se z identity stává jen nejistá vzpomínka

Hebrejsky píšící izraelský Arab Sajjid Kašua (1975) pro většinovou společnost léta vypadal jako ztělesněný ideál integrace. Coby absolvent elitní internátní instituce a posléze univerzity v Jeruzalémě se usadil v tamní židovské čtvrti, kde jeho dcera chodila do stejné školy jako syn premiéra Netanjahua, zatímco rodiče a bratři zůstali v dvacetitisícové, převážně arabské Tiře. Byl oblíbený prozaik, psal sloupky do levicově orientovaného listu Ha‘arec a díky obrazovce se stal celebritou nejen mezi intelektuály, ale třeba i taxikáři. Vytvářel totiž scénáře k populárnímu sitcomu Arabská práce (což je slangové označení pro zfušovaný melouch) pojednávajícímu o arabské rodině, která se potýká s ignorancí na obou stranách barikády. A to byla v prvním desetiletí nového milénia, kdy byli Arabové coby izraelské filmové postavy zastoupeni jedním procentem, malá revoluce.

Čelil kritice především z palestinské strany; pamflety šířené v rodném městě ho častovaly i výrazy jako otrok židovských pánů a židovské prase. Ale vše se změnilo v létě 2014, kdy extremisté jako pomstu za tři unesené zabité židovské teenagery zaživa upálili šestnáctiletého Palestince. Kašua se o svoje tři děti bál natolik, že uspíšil odlet rodiny do USA, kde měl přednášet na univerzitě, a za mořem už zůstal. S pochopením se přitom nesetkal ani tentokrát: zatímco Židé byli rozhořčeni, že Izrael mu dal vzdělání i úspěch, Palestinci nechápali, proč se „probudil“ tak pozdě.

A v této situaci vznikl jeho čtvrtý,…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte