Je tak málo příběhů s dobrým koncem. Doba je těžká a plná úzkosti. Člověk už neví, co by si mohl obléct, natřít a sníst, aby tím neškodil stromům, dětem či hmyzu, nebo snad dětem hmyzu? Ještě že pořád máme korkáče.

V záplavě neekologických, nedegradabilních, děti zotročujících, CO2 emitujících a zlo působících materiálů je zdrojem optimismu právě korek. To je – jak známo – kůra dubu korkového, který se vyskytuje zejména ve Středomoří. Korkové lesy jsou plné statných velikánů, vláhy a broučků. Čas od času do něj přijde ještě parta vysmátých svalovců se sekyrami a mistrnými máchnutími ze stromů oloupe kůru, tedy korek.

A co je na tom vůbec nejveselejší? Dub po téhle operaci nezahyne, ale roste dál, takže příští sklizeň kůry je za deset let – a když už to nezastane původní svalovec, může se toho ujmout synek. A pak jeho synek a jeho synek, protože když to jde dobře, dub roste tři sta let a vystřídá se na něm několik spokojených generací.

Po práci svalovci odpočívají, válejí se ve stínu korkových dubů, lezou po nich broučci a další součásti zdravého ekosystému, občas vytáhnou korek z lahve, upíjejí a hýří optimismem. Zbytek světa naopak zatím drtí environmentální úzkost, a když si na její zahnání chtějí dát chardonnay, tak je určitě šroubovací.

Ale trochu té udržitelné korkové bezstarostnosti by chtěl každý. Proto se z něj začala vyrábět řada věcí: pantofle i jiné boty, obaly, věci na doma, dokonce i ty domy. A nyní tu máme další trend. Přišla s ním firma Birkenstock…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte