0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Od věci13. 10. 20194 minuty

Romance mezi vědou a uměním

Klára Zajíčková
Zklidnění s topolovkou
růžovou. (Pavlína Kourková)

Mohlo by se zdát, že v době moderních technologií preciznímu vyobrazení rostlin rukou kreslíře odzvonilo. Skutečnost je však jiná – botanické umění zažívá renesanci. „Myslím, že je protiváhou dnešní hektické doby,“ říká malířka Pavlína Kourková.

Botanické umění, botanická ilustrace… V čem spočívá pro nezasvěcené hlavní rozdíl mezi nimi?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Botanická ilustrace přesně zachycuje všechny rozlišovací znaky rostliny v měřítku jedna ku jedné, často znázorňuje i celý její životní cyklus. Používá se na ni pero a inkoust. Botanické umění má mnohem širší záběr a je spíše estetického rázu. Rostliny zobrazuje detailněji z různých úhlů, experimentuje s různými technikami a pohrává si s měřítkem.

Ve světě se botanické umění stává opět trendem. Znamená to, že lidé jsou přehlceni fotografií?

Je pravda, že příchod digitální fotografie velice oslabil klasickou botanickou ilustraci. Pořád se uplatňuje, ale její úloha je fotografií upozaděna. Stále je však potřebná pro vědecké účely k zaznamenávání vyhynulých druhů, které existují už pouze jako položky v herbářích. Ilustrátoři pak takovou rostlinu zrekonstruují do původní podoby a uchovají tím známku její existence.

Na druhou stranu moderní technologie přinesly nové možnosti do umělecké tvorby a botanické umění zažívá doslova renesanci. Myslím, že v dnešní hektické době z něj lidé čerpají klid.

Dá se tedy říci, že botanická…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc