Floex (Tomáš Dvořák)
Floex (Tomáš Dvořák) • Autor: Matěj Stránský

Donedávna to měl jasně rozdělené. Pod hlavičkou Floex natáčel hudbu, kterou bral jako ryze niterné sebevyjádření. Pro hudbu, která vznikala na zakázku – a ze všeho nejvíce zněla v počítačových hrách –, si schovával občanské jméno: Tomáš Dvořák. S desátým výročím úspěšného herního soundtracku Machinarium ovšem tento nezaměnitelný tuzemský skladatel nachází smíření mezi oběma proudy své tvorby a spojuje, co bývalo rozdělené. Mimo jiné mu došlo, že posluchači mezi jeho herní a autorskou tvorbou možná nedělají takové rozdíly jako on sám.

Aktuálně tak vychází album, kde jeho skladby pro Machinarium remixovaly zahraniční špičky elektronické experimentální scény jako duo Orbital, 65daysofstatic nebo autor hudby k Minecraftu vystupující pod přezdívkou C418. Poprvé též dojde k tomu, že Floex představí své herní skladby na koncertech. „Uvědomil jsem si, že mají energii, uvolněnost a hravost, kterou jsem ve své autorské tvorbě většinou podceňoval,“ říká Dvořák ve svém domácím studiu již s pokorou o rozverných skladbách. Na Spotify se statisíci až miliony přehrání co do popularity leckdy zastiňují i jeho melancholická alba, z nichž to nejnovější, loňské nazvané A Portrait of John Doe a natočené společně s britským muzikantem Tomem Hodgem prohlubuje trend sbližování hudby elektronické se soudobou klasikou.

Tomáš Dvořák působí jako nezařaditelný solitér, kterého lze sotva spojit s nějakou scénou či žánrem. Na počátku kariéry propojil klubovou…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte