Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

V Budapešti přihořívá

Kampaň před volbami na starostu začíná být ošklivá

General elections in Hungary
Nahrávka? Už zase? (Gergely Karácsony) • Autor: EPA, Profimedia, Zoltan Mathe

S uniklými nahrávkami má Maďarsko své zkušenosti. Přesně před třinácti lety se k voličům dostal neveřejný projev tehdejšího socialistického premiéra Ferencze Gyurcsányho, ve kterém svým spolustraníkům říká, že „kradli ráno, kradli večer, a co šlo, to pos*ali“. Měla to být motivační řeč, ale namísto toho maďarskou levici pohřbila a nabídla cestu k moci Viktoru Orbánovi – kterou už dnešní autoritářský premiér nepustil.

Teď si mohou Maďaři poslechnout další nahrávku tajemného původu. Není sice tak výbušná, ale i tak na ní opoziční kandidát na budapešťského starostu Gergely Karácsony nadává na své spolustraníky a jejich věčné hádky, které maďarskou opozici už léta paralyzují. Je pravděpodobné, i když zdaleka ne jisté, že záznam poskytli provládním médiím lidé Orbánovy strany Fidesz.

Závod o křeslo starosty hlavního města je totiž nečekaně těsný, každé procento se může v konečném sčítání hodit a ve volbách – které se konají příští neděli po celé zemi, ale Budapešť je klíčová – jde o hodně. Sám Orbán vyhlásil, že pokud i tentokrát Fidesz v Budapešti zvítězí, bude to považovat za symbolickou zelenou k ještě hlubší proměně maďarského státu. Co tím má na mysli, neupřesnil. Fidesz každopádně disponuje ústavní většinou v parlamentu a za devět let u moci zcela ovládl prakticky všechny instituce, takže má volnou ruku.

Plány mu ovšem komplikuje vzácně projevená schopnost opozice, která se tentokrát dokázala sjednotit. Z improvizovaných opozičních „primárek“ vzešel coby jediný…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1164
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte