Kultura

Tíživé svědectví

Outsider mezi dětstvím a dospělostí, ideálně s výjimečným talentem, je častým literárním hrdinou. Čtrnáctiletá Linda Furstonová do tohoto schématu přesně zapadá.  Zároveň je však kniha, zachycující „transformační“ rok jejího života, natolik svébytná a vtahující, že se právem tento debut dostal předloni do užší nominace na Man Bookerovu cenu.

Linda pobývá s podivínskými rodiči ve srubu u jezera obklopená drsnou krásou severní Minnesoty.  Jsou posledním pozůstatkem komuny, jež se pokoušela žít v souladu s přírodou, a existují spíše vedle sebe. Nekočírovaná Linda patří ve škole k průměru, není pohledná ani sportovně nadaná, ale má mimořádný pozorovací talent a s ním spojený cit pro detekci vyděděnců, k nimž má tendenci přilnout a pokusit se zasáhnout do jejich životů. Snaží se tak udělat radost i novému učiteli dějepisu, panu Griersonovi – s projektem Historie vlků se účastní soutěže Odysea dějin a pokouší se mu vyjít vstříc i v jeho ne zcela nevinné zálibě v mladých děvčatech. Osudovou se však pro ni stane mladá matka Patra, která se se čtyřletým Paulem usadí v novém srubu na druhé straně jezera. Linda začne chlapce po škole hlídat a v této zvláštní rodině, v níž na dálku figuruje i tajemný otec Leo, brzy tráví veškerý volný čas.

Nečekejme však rozuzlení ani šťastný konec románu o dospívání. Protože příběh vypráví dospělá Linda s odstupem mnoha let a životních kotrmelců, víme od počátku, že se tu schyluje k tragédii. A dodnes po ní zůstávají jizvy, údiv i poznání vlastní…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte