Kultura

Když se všichni muži stávají bohy

Přestože jihoindický spisovatel Perumál Murugan mluví pouze rodnou tamilštinou, jeho román Napůl žena už vyšel v největších evropských jazycích a nyní i v češtině. Zájem vyvolal nejen spor, který se dostal do světových médií, ale zejména neuvěřitelně silný vhled do indické duše, jež jinak zůstává zdejšímu čtenáři skryta. Zároveň se Muruganovi podařilo vykreslit i zeměpisně nevázané pocity ženy, která touží po dítěti a čelí nátlaku, když se jí nedaří potomka zplodit.

Příběh milujících se manželů Káliho a Ponny se odehrává v jihoindické vesničce v nejasné minulosti, zřejmě v první polovině 20. století. Bezdětný pár se během dvanácti let, kdy se snaží o početí, stává terčem posměchu okolí i rodiny a stahuje se do ústraní. Narození potomka bylo a je v Indii povinností každé ženy; ostatně i v Evropě jsou bezdětné páry často vystaveny poznámkám. Manželé zkoušeli vše možné od lektvarů po poutě na posvátná místa. Oba si však uvědomují, že problém nemusí být v ženě. Neobvyklé řešení přinesou jejich rodiče: na závěr náboženského festivalu povoluje tradice pod rouškou tmy volné spojení obou pohlaví. Je to noc, kdy se všichni muži stávají „bohy“, a jejich děti se považují za boží dar. A v tom je jádro sporu.  Řada „bohů“ pochází z nejnižších příček indického kastovního systému a vyšší kasty se při kontaktu s nimi rituálně znečistí. Proto se jejich příslušníci proti knize ohradili kvůli zneuctění a podpořily je i hinduistické nacionalistické organizace. Došlo dokonce na…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte