Při sledování záchvatů, jimiž prochází Británie v souvislosti s brexitem, je snadné vnímat její rozhodnutí opustit Evropskou unii jako stav pomatení mysli, vlastní gól, na který budou Britové léta doplácet. Evropa je pro Británii největším cílovým  trhem, míří tam téměř polovina celkového exportu země. Ztratit na takový trh přístup je příliš vysoká cena za symbolický zisk prvků suverenity.

Debakl spojený s brexitem však vrhá světlo také na samotnou Evropu. Ta se vyjevuje jako politický projekt, jenž přestal fungovat – alespoň pro mnohé z těch, kteří žijí v jeho  západoevropském jádru. Říkám to jako nadšený příznivec Evropské unie. Spojené státy a EU jsou dvě hlavní síly podporující svět založený na otevřených trzích, demokratické politice, svobodě a vládě zákona, lidských právech a globálním blahobytu. Pokud síla a odhodlání některého z obou protagonistů dále oslabí, naruší se celosvětově i tyto hodnoty.

Cizáci

Evropský projekt ztrácí orientaci už tři desetiletí. To, co začalo jako společenství národů spolupracujících na rozšiřování trhů, zvyšování ekonomické výkonnosti a prohlubování politické stability, se změnilo v posedlost dvěma obrovskými problémy, jež podkopaly základní výdobytky celého projektu.

Prvním byla po rozpadu Sovětského svazu rychlá integrace řady nových zemí, jež byly mnohem méně ekonomicky i společensky rozvinuté než původní členové EU. Unie se od roku 1993 rozšířila z 12 zemí na 28. I když se EU původně zaměřovala na otevírání trhů,…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte