07_dopis_profimedia
Niamey • Autor: AFP, Profimedia

V chudých afrických zemích něco tak banálního jako těhotná žena žádnou zvláštní emoci nevyvolává. Zatímco u nás zakulacené nastávající maminky hned zdvořile pouštějí všude sednout, v Nigeru, zemi, kde každá žena porodí průměrně (!) sedm dětí, pokročilá gravidita absolutně nikoho nevzrušuje. V sedmém měsíci mě na letišti v Niamey v dlouhé frontě na vízovou kontrolu nejenže nikdo nechtěl přednostně pustit, ale ještě mě jakýsi důležitě se tvářící pán bezostyšně předběhl s tím, že „má naspěch“.

Když jsem to s pohoršením vyprávěla kamarádce Leyle, jen se smála, jak jsme my Evropanky zpovykané. Pár týdnů nato porodila a pozvala mě k sobě domů na (muslimské) křtiny malého Hassana. Do dárkové krabice jsem proto vyskládala tři kilogramová balení krystalového cukru, několik toaletních mýdel a obálku s fialovými bankovkami (s chrastítkem, případně nějakým roztomilým oblečkem bych příliš neuspěla) a vyrazila na oslavu.

Na dvoře Leylina domu bylo plno lidí. Příbuzné, sousedky a kamarádky seděly na zemi, porcovaly jehněčí a připravovaly hostinu, další pak pečovaly o rodičku, která ležela na ozdobené posteli. Muži stáli u vstupních dveří, klábosili a přebírali od příchozích dary. Když jsem vstoupila do místnosti s postelí, podávala zrovna Leylina matka dceři novorozence k prsu. Jako v mnohých tradičních společnostech je ženám po porodu věnována veškerá péče, aby mohly co nejdříve a v co nejlepším zdraví znovu otěhotnět. Tráví tak většinu času v posteli odpočinkem, zatímco robátko…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte