Politický řád a politický úpadek. Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie
 
Kultura

Politický řád a politický úpadek. Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie

Francis Fukuyama už nevypráví velký příběh

Kdykoli padne jméno Francise Fukuyamy, automaticky se doplní jeho slavná teze z roku 1989 o konci dějin a definitivním vítězství liberální demokracie, díky které si vydobyl celosvětovou pozornost. Útok z 11. září 2001, světová ekonomická krize a nástup Číny způsobily, že americký politolog zůstal díky této tezi slavný i nadále – tentokrát jako příklad někoho, kdo se šeredně spletl.

Fukuyama nicméně prošel značným vývojem. Býval příznivcem republikánů a jedním z ideologů neokonzervatismu, podporoval invazi do Iráku. To je pryč. Neokonzervatismus v roce 2006 přirovnal k leninismu, invazi považuje za poslední možnost řešení a ve volbách podporoval Baracka Obamu. Posun odráží už úvodní otázka knihy Politický řád a politický úpadek, jež nedávno vyšla česky. Před třiceti lety by se nejspíš ptal, jak zůstat reaganovskou Amerikou, a nabídl by jednoduchou odpověď v podobě deregulace a svobody. Zde si klade otázku, jak se stát Dánskem, tedy symbolem úspěšné liberální demokracie se silným sociálním státem. A na to už podobná odpověď neexistuje.

Účelové spojení

Kniha pokrývá období od Francouzské revoluce až po současnost a kromě Spojených států a Západu tu mají velký prostor africké státy, východní Asie i jižní Amerika. Závěr vzbuzuje pocit, že autorovi se nezdařilo na základě srovnání nalézt obecný model pro vzestup a úpadek států. Což ovšem není výtka, nýbrž pochvala. Největší síla knihy spočívá právě ve snaze nehledat jednoduché a líbivé odpovědi. Fukuyama…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte