38-komentar
Věra Jourová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jean-Claude Juncker nazval svůj tým na jeho startu před pěti lety „komisí poslední šance“. Narážel na tehdejší stav Unie vyčerpané za léta nočních summitů, na kterých se zachraňovaly členské státy před bankrotem, v úsporných programech se neorientovali už ani jejich tvůrci a Evropané z obou stran záchranného lana dospívali buď k závěru, že EU pomáhá málo (ti, kdo brali), nebo naopak moc (ti, kdo měli dávat), každopádně vždycky špatně. Spolehlivě to udrželo většinu z nich na gauči, když se konaly evropské volby. Hlasování v roce 2014 přineslo rekord ve voličském nezájmu a Juncker na to konto řekl, že se buď podaří „obnovit zájem lidí o Evropu, nebo Evropa skončí“.

Letošní volby přinesly v průměru o deset procentních bodů vyšší účast a ta přesáhla hranici padesáti procent. Zájem lidí se podařilo obnovit, nic však není dáno. I nastupující tým Ursuly von der Leyen, který byl minulý týden představen, by mohl převzít Junckerův slogan a říkat si „komise poslední šance“. Na horizontu je výzva, kterou Evropané dlouho odsouvali, za chvíli ale bude stát přímo v epicentru dění.

Tradiční DNA

Čtenář zahraničních rubrik by mohl dojít k závěru, že sledovat zmatený brexit je stejně úmorné jako letní evropské klima, a nejraději by přepnul na jiný seriál, hlavně ať už Britové odejdou.

Jejich faktickým odchodem z EU ale pro Evropany nic neskončí, naopak. O samotný věcný rozvod tolik nejde. Na ten jsou, zdá se, hlavní vyjednavač Michel Barnier i nový komisař pro obchod Phil…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte