Kultura

Zpochybňovat nezpochybnitelné

Llosa zůstává inspirativním autorem

56_lhosa02
Pětinároží
56_lhosa03
Volání kmene

Peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa (1936) je autor u nás oblíbený a vydávaný. A protože byl navíc letos hostem festivalu Svět knihy, rozrostl se seznam jeho děl v češtině hned o tři položky: starší erotickou novelu Chvála macechy, soubor esejů Volání kmene a Llosův zatím poslední román Pětinároží z roku 2016.

V půli šedesátých let ho proslavily hned první knihy Město a psiZelený dům, jež pomohly nastartovat boom latinskoamerické literatury, posléze stylové experimenty vystřídal spíš odkaz evropského a amerického románu. V jeho rozsáhlé bibliografii najdeme i díla surreálná, historická a humorná, ale základním tónem je jakási skepse či ostražitost provázená odklonem od původních levicových pozic. To však neznamená, že přestal být angažovaný a vyjadřovat se k politice, naopak. Když v roce 2010 přebíral Nobelovu cenu, bylo to „za zmapování struktur moci a pronikavé zobrazování odporu, revolty a porážky jednotlivce“. Zmíněná trojice dává možnost tohle všechno si uvědomit – a navíc prověřit tezi deníku The Guardian, že ze všech nobelistů je Llosa snad tím „nejpikantnějším“.

Další vrsty, další významy

Chvála macechy (1988) se zprvu jeví jako erotické vyprávění určené mírně dekadentním intelektuálům sdílejícím s autorem zálibu ve výtvarném umění. Do vášnivého vztahu dona Rigoberta a jeho…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte