Kultura

Po smrti už to nepůjde

Díky bizarnímu a černočernému světu, který spisovatelka, dramatička a scenáristka Ljudmila Stefanovna Petruševská na stránkách svých knih staví, je tato osmdesátnice jednou z předních postav současné ruské literatury – a co se týče hororového a fantastického žánru, pak i literatury světové. Tvorbě se věnuje od konce šedesátých let, ale čeští čtenáři ji zatím znali jen útržkovitě; přeložených bylo pár divadelních her a krátká novela. Povídková sbírka Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě tak vlastně poprvé nabízí možnost pořádně zažít svět jejích temných grotesek. Tak temných, že už po publikování několika povídek a her se stala zakázanou autorkou a první kniha jí vyšla až v roce 1988.

Jak lakonický je název přeložené sbírky, tak lakonicky autorka píše a své postavy zachycuje. Nepřipravený čtenář se nestačí divit, jak rychle a bez cirátů hrdinové umírají, začnou strašit živé, ti šílí a činí další šílenosti, pokud možno vraždy či sebevraždy.  Hororová a pohádková schémata se tu proplétají s naturalistickými detaily každodennosti a rakev patří k nejčastějším slovům.  Jsou to surové a zároveň trochu směšné horory, načrtnuté v tom nejpodstatnějším a často vykloubené, ale nikdy ne samoúčelné. Někdy se nadpřirozený svět duchů a (ne)mrtvých odehrává na pozadí bezútěšné sovětské reality – a rázem je z nich i satira. Ale častěji jsou to stručné morality, příběhy o lidském osudu a údělu. Některé chyby nejde odestát; je třeba za ně tvrdě a hořce pykat.…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1485

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte