37-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

A tenhle znáte? Potkají se dvě starší dámy a jedna se zdvořile optá: „A copak dělá váš mladej?“ „Ale, ani se neptejte,“ mávne rukou ta druhá. „Celé dny medituje.“ „Aha,“ pokývá chápavě hlavou první a pak dodá pro povzbuzení: „No, zase je to lepší, než kdyby jen seděl na zadku a nedělal nic.“

Jak možná tušíte, vtip pochází z devadesátých let, kdy meditace v očích většiny populace ještě představovala trochu bizarní kratochvíli poblouzněných spirituálních hledačů. Časy se ale mění. Obrovský boom v posledních dekádách meditaci proměnil v široce rozšířený a mnoha zdravotními autoritami doporučovaný nástroj, jak v hektické době svůj život trochu harmonizovat.

Chvílemi se jeví až jako zázračný všelék, který podle různých studií dokáže třeba snižovat stres, léčit depresi, úzkost nebo následky traumatu, předcházet cévním chorobám či zvyšovat pracovní produktivitu. Spolu s nadšením ale v poslední době zaznívá na adresu meditace i pár kritických výhrad, které stojí za to nepřeslechnout. Vybrali jsme pro vás tři nezajímavější.

1. Výzkum je chatrný

Pozitivní účinky meditace bývají často dokládány vědeckými výzkumy, kritici ovšem namítají, že tohle bádání nemá většinou solidní základ. Předloni například patnáct předních psychologů publikovalo společně článek, v němž prohlásilo, že vědecké důkazy účinnosti tzv. meditace všímavosti (mindfulness), na Západě zdaleka nejpopulárnější metody, jsou „žalostně nedostatečné“.

Studie, které si snadno získávají pozornost…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte