37-profil-pekarova
Markéta Pekarová Adamová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na lavičce před kavárnou v centru Prahy sedí v teplý zářijový podvečer poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (34) a po dni stráveném v parlamentu usrkává z lahve pivo značky Frajer. Ačkoli má sluneční brýle, několikrát za ní přijdou podobně staří kolemjdoucí; vesměs proto, aby ji ujistili o své radosti z jejího rozhodnutí ucházet se o vedení strany.

Na konci prázdnin ohlášená kandidatura Pekarové Adamové vzbudila rozruch nejen v řadách TOP 09. Před pouhými dvěma lety totiž poslankyně předsednický post odmítla jako úkol nad své síly – tak proč ho teď najednou chce tak silně, že neváhá jít do souboje se senátorem Tomášem Czerninem, jehož zakladatelé partaje Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg označili už na jaře za nejlepšího nástupce po končícím Jiřím Pospíšilovi? Vzpoura proti stranickým autoritám nebyla pro dceru řezníka a švadleny z východočeských Svitav jednoduchá, přesto se k ní nakonec odhodlala. Věří totiž, jak říká, že její recept na záchranu a další život TOP 09 je lepší než Czerninův a že má šanci v podzimních stranických volbách vyhrát i bez podpory zakladatelů strany.

Proměna Markéty Pekarové Adamové v politického tvora nastala v roce 2009, když se zděšením sledovala pád vlády uprostřed českého předsednictví EU. Rozhodla se vstoupit do čerstvě založené TOP 09 a angažovat se. „Dá se říct, že v mojí rodině přetrvával názor, že jednotlivec prostě nemůže nic změnit. To mě štvalo, a z toho jsem chtěla pryč,“ říká Pekarová Adamová…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte