Vysokou školu se mnou studoval Jára Cimrman. Konstatování sice zní jako typická cimrmanovská fabrikace, kdy fiktivní slavný Čech, z nějž „tryskaly mohutné erupce objevů z oblasti fyziky, chemie, botaniky, astronomie, pedagogiky a na ně pak dopadala sprška soch, obrazů, divadelních her, básní, referátů a slavných kondolenčních listů“, taky jen tak mimochodem bádal s Albertem Einsteinem. Je to ale pravda. Cimrman se mnou sice neseděl v jedné škamně, ale přítomný byl intenzivně.

Na konci devadesátých let se na pražské koleji Hvězda totiž ubytovala generace, jejíž intelektuálněji zaměřená část na repertoáru Divadla Járy Cimrmana vyrostla. Sice soubor nezažila naživo v poslední dekádě komunismu, kdy se upevnil jeho kult, ale v pubertě po revoluci, kdy byl Cimrman silně in a my, roztroušeni po republice, jsme poslouchali a sledovali záznamy her. Ty nejvíce ikonické repliky pronikly do běžného jazyka a fungovaly v každodenních situacích jako vtipné, spiklenecké zkratky a poznámky. Prostě se vědělo, že „nejhorší ze všeho jsou trpaslíci“.

V tváři měl něco z Bustera Keatona.

Tweetni to

Řada replik – včetně té o trpaslících – přitom patřila Jaroslavu Weigelovi, který minulý týden zemřel. Ze souboru tak ubyla osobnost, jež možná nejvíc – i když nenápadně – ladila s cimrmanovskou poetikou.

Weigel, povoláním grafik a malíř, přišel do Divadla Járy Cimrmana v roce 1970. Přivedl jej tehdy Ladislav Smoljak. S ním se Weigel znal z redakce Mladého světa, kde…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte