Já vám říkám, že pokud máme nezávislou justici, jsem přesvědčen, že musí rozhodnout v můj prospěch.“ Tak zněla poslední slova, která pronesl premiér Andrej Babiš před právě uplynulým víkendem, který rozhodně musel patřit k nejnapínavějším dnům jeho života. Během soboty a neděle měl totiž dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodnout, zda vyhoví, či nevyhoví policejním vyšetřovatelům žádajícím ho, aby premiéra obžaloval z podvodných machinací s dotacemi na stavbu jeho luxusního sídla Čapí hnízdo.

Premiér samozřejmě neměl o Šarochově rozhodnutí do poslední chvíle jasno, o tom, co je a co není nezávislá spravedlnost, však nepochyboval – jen ta, která rozhodne, jak se to jemu zdá nejlepší. Takhle to v Česku ale zatím nechodí, a proto musel být i nejvyšší politik v zemi do poslední chvíle napnutý a čekat až na toto pondělí, aby se dozvěděl, jak to s ním dopadne.

Před soud

A napnutý nebyl jen on. „Nikdo to neví,“ odpovídaly v neformálních rozhovorech na sklonku minulého týdne špičky státního zastupitelství na otázku, co lze u Čapího hnízda čekat, a stejně mlhavě mluvili i blízcí spolupracovníci žalobce Šarocha. On sám byl zcela nepřístupný vlivům vnějšího světa, pracoval ve své kanceláři na pražském Andělu, na vrátnici měli zakázáno k němu přepojovat telefony, aby nebyl rozptylován.

Šaroch měl tři možnosti.

Tweetni to

V době uzávěrky Respektu nebylo rozhodnutí žalobce známo a šlo o něm pouze teoreticky uvažovat. Šaroch měl k…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte