Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Mít dvě stě dětí

Lidé milují jednoduché příběhy. Takže máš, brachu, trochu problém.“ Takhle varoval nejmenovaný nizozemský televizní producent Kamila Bałuka, třicetiletou hvězdu polské reportážní školy, jejíž výstupy můžeme pravidelně sledovat díky knižní řadě Prokletí reportéři nakladatelství Absynt. Bałuk si z jeho slov naštěstí nic nedělal, pokračoval v pátrání, až na svět přišel jeho knižní debut Všechny Louisovy děti. Bez přehánění nejbláznivější příběh, který se odehrál (a stále odehrává) díky možnostem současné reprodukční medicíny.

Bałuka zaujala kauza takzvaných Poloviček. Liberální nizozemské zákony umožnily na konci minulého století zrození nepočítaně dětí z umělého oplodnění, o kterém byli všichni přesvědčeni, že je podle slibů lékařů limitované zhruba na šest polovičních sester či bratrů. Čili dětí různých matek, ale stejného anonymního dárce. Jenže nebylo. Bałuk v knize mapuje, jak už dospělí sourozenci postupně přicházejí na své další a další Polovičky, až se jejich počet dostane nad šedesát. Všechny mají stejného otce, onoho Louise z názvu. Přičemž dotyčný tvrdí, že by kvůli obsesivnímu chození na kliniku se spermatem v průběhu několika desítek let mohl mít dětí až dvě stě (touhu mít nejvíc dětí na světě v něm vyvolal až příliš pozdě diagnostikovaný Aspergerův syndrom).

Je to ovšem kniha nejen o jedné splněné touze a komplikovaném sbližování gigantického příbuzenstva, ale hlavně o lékařské etice. Bałukovi se totiž podaří zjistit, že Louis by svůj plán nikdy…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1628
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte