Když Česko vstupovalo do Evropské unie, zavázalo se, že v budoucnu přijme i společnou měnu, euro. K ní ovšem mají Češi dlouhodobě odpor a také čerstvý průzkum veřejného mínění, pravidelně připravovaný Evropskou komisí, ukazuje, že je pořád velký. V eurozóně, tedy mezi státy, kde se platí eurem, je podpora pro společnou měnu nejvyšší za posledních více než deset let a pohybuje se mezi 65–88 procenty, v Česku je to aktuálně jen 26 procent.

Pokud tedy chceme podmínku přijetí eura jednou splnit, bude to mnohem jednodušší, když se vztah české veřejnosti ke společné měně zlepší. Současná vláda hnutí ANO a ČSSD se však o něco takového ani nepokouší. Naopak právě vyslala signál, že někdejší proklamovaná snaha Česka je čím dál méně aktuální. Kabinet totiž zrušil – byť prý dočasně – pravidlo, podle kterého musí ministerstvo financí spolu Českou národní bankou předkládat vládě zprávu, jak na tom země je z hlediska připravenosti přijmout euro.

Naposledy ministerstvo zprávu vydalo na konci minulého roku a vyšlo z ní přitom, že Česko splňuje tři ze čtyř kritérií pro vstup. To znamená, že zdejší inflace se příliš neliší od inflace v eurozóně, že máme pod kontrolou zadlužení, a navíc se ani naše úrokové sazby moc neliší od těch unijních. Zbývalo a zbývá splnit jedinou podmínku – stát se členem mechanismu směnných kurzů nazývaného ERM II, který udává, o kolik se kurz koruny může od kurzu eura odchýlit. Euro pak lze přijmout dva roky po vstupu do mechanismu.

Stejně jako není novinkou…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte