32-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jednou z nelichotivých skutečností, kterou psychologie v minulém století o lidské povaze zjistila, je náš sklon nepomáhat bližním v bezprostřední tísni. Takzvaný efekt přihlížejícího, známější v původním znění jako „bystander effect“, způsobuje, že v případě náhlé krizové situace, jako je napadení nebo zdravotní kolaps, se zrovna nepřetrhneme, abychom nešťastníka zachránili. Respektive: čím víc nás okolo je, tím menší bude naše tendence pomoci, ukolébaná domněnkou, že to za nás vyřeší někdo jiný.

Bystander effect se zabydlel ve všeobecném povědomí a leckde formoval i oficiální doporučení nemotat se do násilných konfliktů, protože v rizikové situaci pak zůstaneme sami.

A teď jedna dobrá zpráva. Výzkumy z posledních let, vycházející z analýzy záznamů z veřejných kamer a policejních spisů, tuhle skepsi nepotvrzují. Vychází z nich, že kolemjdoucí jsou v intervencích mnohem aktivnější a vyhlídky každého, kdo se v noci přimotá do rány partě výrostků, o něco nadějnější.

Ticho v Austin Street

Poslední březnový pátek roku 1964 vyšel v americkém deníku The New York Times článek, z kterého běhal mráz po zádech. O dva týdny dříve byla v hustě zabydlené části New Yorku zavražděna osmadvacetiletá barmanka Kitty Genovese, když se v půl třetí ráno vracela z práce. Pachatel ji nejprve v prostoru před činžovními domy v Austin Street pobodal, pak utekl, po deseti minutách se vrátil, těžce zraněnou ženu ještě několikrát bodl, znásilnil a okradl. A reportéři The New York Times…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1555

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte