Na to, že lidé nečtou pozorně nebo vůbec texty, na něž mají silný názor, už jsme si v postfaktické době tak nějak zvykli. Alespoň jednou se toho někdy dopustil každý z nás, k máslu na hlavě se – ač velmi nerada – přiznává i autorka glosy. I v postfaktické době nicméně existuje oprávněný předpoklad, že dokumenty typu zákonů či mezinárodních smluv čtou alespoň politici, když už o nich tedy rozhodují. V tomto směru překvapila současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO), když minulý týden na setkání s novináři řekla, že její původně skeptický postoj k tzv. Istanbulské úmluvě, která má za cíl boj proti domácímu a sexuálnímu násilí, proměnil fakt, že si dokument pořádně přečetla. A podle svých slov zjistila, že se úmluva skutečně věnuje problematice násilí páchaného na ženách, jak oficiálně inzeruje, a nikoli propagaci mytické „genderové ideologie“, která má prý za cíl smazání biologických rozdílů mezi muži a ženami, jak varují někteří církevní představitelé, dezinformační weby nebo řada konzervativněji naladěných politiků.

Přesto nebudeme Helenu Válkovou příliš natírat. Mohla by přiznáním, které mimochodem vyžadovalo jistou odvahu, debatu postrčit směrem ke klidnějšímu tónu, než měla doposud. Pokud přijde ujištění, že věci se mají jinak, nikoli od „obvyklých podezřelých“, ale právě od profesorky trestního práva a exministryně spravedlnosti, zvyšuje to naději, že odpůrci úmluvy budou alespoň naslouchat. Válková už nakonec jeden velmi zajímavý argument dodala –…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1692

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte