Aukcím s výtvarným uměním se u nás daří. Šéfredaktor časopisu Art+ Jan Skřivánek, který se na trh specializuje, minulý týden spočítal, že u nás sběratelé letos na aukcích utratili 737 milionů korun, což je meziroční nárůst o 35 procent. Stejný odborník navíc nedávno uvedl, že pokud jste si před deseti lety koupili nějaké významné dílo, jeho cena bude dnes minimálně o polovinu vyšší.

Po vlastnictví umění proto u nás již dávno netouží jen jeho nadšení milovníci, ale zejména investoři. Lidé, kteří vědí, že vložit peníze do české moderny ze začátku minulého století se jim vyplatí víc, než kdyby za ně koupili zlato – u něj cena během dekády vzrostla jen o 19 procent. A také bystřejší podnikatelé s kontroverzní minulostí, jimž někdo poradil, že takzvaný artwashing, čili vražení pochybných peněz do velkých kulturních hodnot, vám může u části společnosti vylepšit ztracenou pověst.

Za 78 milionů jste si letos mohli v Praze koupit luxusní osmdesátimetrový byt na Smetanově nábřeží, v Olomouci nový výstražný systém pro celé město – anebo obraz Františka Kupky Plochy příčné II. Ten s touto částkou překonal všechny rekordy českých aukcí. Zatímco pro veřejnost zůstal kupec v anonymitě, v uzavřených vysokých kruzích, kde je oblibou poměřovat své bohatství, mu takhle vyšroubovaná cena jistě přinesla další prestiž.

Moderních obrazů ovšem na trhu rychle ubývá. Investoři se tak postupně přesunují k novějším dílům. Ostatně plátno Akce I Mikuláše Medka z poloviny padesátých…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1746

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte