Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Dopis vnoučeti

 

„Rozeznat špatnost není jednoduché, ale je nezbytné rozeznat ji dřív, než přeroste ve zlo. Nemohu se zbavit pocitu, že v tomhle směru jsem ve svém životě neobstála tak, jak jsem mohla. Chytala jsem se světlých stránek a temná tušení jsem měla tendenci zahánět do ještě větší tmy. Prosím, vyvaruj se toho. Jakmile ti rozum a svědomí velí nekývat na souhlas, tak nekývej,“ stojí roztřeseným písmem v jednom psaní.

Před třemi lety oslovila psycholožka Elżbieta Dryll z Varšavské univerzity seniory po celém Polsku s prosbou, zda by mohli napsat otevřený dopis svým vnoučatům. Reagovala tak na skutečnost, která je trápí – tradiční několikagenerační rodiny se rozpadly, nežijí pospolu, mezi prarodiči a vnoučaty narůstá fyzická i mentální vzdálenost. Staří lidé se cítí osaměle a zbytečně. A přitom mají tolik co říct. Kdysi se tomu říkalo moudrost stáří, které potomci dychtivě naslouchali. Dnes se rodinná komunikace často smrskla na starost o nákup či televizní program. To však seniorům k pocitu sounáležitosti nestačí a nejmladším členům rodiny zas těžko přiblíží rodinnou historii.

Polskou vědkyni také zajímalo, jak narušení rodinných vazeb vnímají a formulují senioři v zahraničí. Přizvala proto k projektu i univerzitní pracoviště sousedních zemí, v Česku Fakultu humanitních studií UK, kde se o mezigenerační korespondenci stará spisovatelka a novinářka Judita Matyášová. Ta teď k psaní vybízí kohokoli nad šedesát let, kdo má odvahu podělit se o svou klíčovou životní…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte