Kultura

K otevřenému nebi

Román španělského novináře zachycuje dobrodružné počátky letectví

Příběh čtrnáctileté Dity Krausové, která za cenu obrovského rizika schovávala a půjčovala ve vyhlazovacím táboře Osvětim několik knih, pojal Antonio G. Iturbe v globálním bestselleru Osvětimská knihovnice jako oslavu hrdinství, světlých chvil života a literatury. Jeho tragické pozadí sice nelze s ničím srovnávat, ale jinak nabízí španělský autor podobnou optiku i ve svém dalším dokumentárním románu K otevřenému nebi. Znovu jde o historii minulého století, tentokrát o objevitelská dobrodružství tří přátel, kteří ve třicátých letech zaváděli linky pravidelné aeropošty na tehdy tak absurdních místech, jako bylo Maroko, Senegal nebo Patagonie.

Čtivý a uvěřitelný výsledek, v němž se mísí exotika a cestopis s historickými a životopisnými prvky, je opět výsledkem pečlivé přípravy. Iturbe je též akademik a významný kulturní novinář, a jeho styl je tak věcný a přímočarý, tentokrát téměř průzračný. Přitom se nebojí velkých slov, někdy i frází, které ovšem skvěle vystihují dobu, o níž píše. Zároveň je totiž kniha poctou nejslavnějšímu z trojice hrdinů, Antoinovi de Saint-Exupérymu – jeho psaní, a zejména slavné filozofické pohádce Malý princ inspirované létáním a ztroskotáním, jež bylo pevnou součástí života někdejších vzdušných pionýrů.

Nezkrotný apetit

Letci společnosti Aéropostale většinou odešli z armády, protože nesnášeli byrokracii a nabubřelost důstojníků. Teď se ocitají pod vedením válečného hrdiny, veterána a provozního ředitele firmy.…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte