Vzhledem k podlým a často bigotním postojům prezidenta Trumpa k přistěhovalcům je pro mě bolestné napsat, že když prezident tvrdí, že Spojené státy procházejí krizí azylového systému, má pravdu. Demokraté možná doufají, že situace na jižní hranici, jež se vymkla kontrole, podkopává Trumpův obraz drsného bojovníka s migrací v očích jeho skalních voličů, měli by se ale mít na pozoru. Situace ve skutečnosti hraje prezidentovi do karet.

Příval žadatelů o azyl do Spojených států od roku 2014 raketově vzrostl. Vloni obdržely soudy 160 tisíc žádostí o azyl, což je ve srovnání s rokem 2014 nárůst o 240 procent. V tuto chvíli zadrží každý měsíc hlídky na hranicích okolo 100 tisíc migrantů. Jak uvádí think tank The Washington Office on Latin America, pokud bude trend pokračovat, pokusí se letos vystěhovat do Spojených států jedno procento všech Guatemalců a Hondurasanů. Výsledkem je závratné zpoždění přistěhovaleckých soudů, kde se vyřízení jednoho případu protáhlo průměrně na více než 700 dní.

Také je jasné, že pravidla, jimiž se azylový systém řídí, jsou vágní, příliš laxní a jsou zneužívána. Prvním krokem mnohých žadatelů je přesvědčit úředníky, že trpí „uvěřitelnými obavami“ z pronásledování v zemích původu, čemuž vyhoví 76 procent z nich. Někteří žadatelé vyprávějí podezřele podobné příběhy včetně identických frází. Mnozí jednoduše systém využívají k tomu, aby vstoupili na území USA a potom „zmizeli“ v davu nebo získali pracovní povolení, zatímco se jejich žádost vyřizuje.…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte