111A_profimedia01
Orson Welles • Autor: MPTV, Profimedia

Letadlo na lince Paříž – Los Angeles mělo jednoho březnového dne roku 2017 na palubě i netradiční náklad. Pro jedny jen podivnost, pro druhé poklad – tisíc cívek filmu, více než sto hodin natočeného materiálu v kovových kulatých krabicích s nápisy „Peter u dveří do koupelny“, „Zhasnuto“ nebo „Trpaslíci mluví“. Fragmenty posledního filmu amerického režiséra Orsona Wellese nazvaného Odvrácená strana větru po dekádách ve skladě na okraji Paříže směřovaly do americké laboratoře. A jeden z nejpodivnějších příběhů vzniku filmu se blížil svému konci.

Tým Wellesových nadšených obdivovatelů a bývalých spolupracovníků v čele s režisérem Peterem Bogdanovichem se totiž rozhodl, že po více než třiceti letech od smrti režiséra už to nebude jen „nejlepší film, který nikdy nevznikl“. Po právních i osobních peripetiích a získání souhlasu od Wellesovy dcery Beatrice i jeho milenky Ojy Kodar, která se podílela na scénáři, dokončení snímku zaplatili donátoři z řad hollywoodských hvězd a společnost Netflix. Ta jej má od loňské premiéry na festivalu v Benátkách ve své videotéce. Kdo by jej ale chtěl vidět na velkém plátně, má nyní možnost. Promítne ho nadcházející festival v Karlových Varech.

Žádný jiný režisér nemá tolik vykladačů, uctívačů a kritiků jako Orson Welles, jehož přelomový debut Občan Kane mnozí považují za nejlepší film vůbec. Jeho život a tvorbu mapují desítky knih a stovky protichůdných názorů, přesto jako by stále unikal. Kouzelnickým trikem jako by byla i…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte