Třeba ještě existuje šance, že se vědci mýlí. Že se to samo nějak spraví. Že všechny ty šokující záběry bortících se ledovců a psů běžících přes Grónsko s tlapkami ve vodě jsou jen dočasná věc. Třeba i suché české lesy se časem nějak zmátoří.

Ale spíš ne. Vědecká zjištění ukazují, že podstatná část života na planetě Zemi spěje k záhubě, a je tedy namístě něco podniknout. Lidé, kteří rozumějí příčinám, radí omezit produkci uhlíku a zpomalit skleníkový efekt. Přerod jistě nebude snadný ani levný, ale v situaci, kdy alternativou je nepoznaná destrukce, kterou zažijí už dnešní děti, není na co se vymlouvat.

Nebo je? Andrej Babiš ze sebe minulý týden po skončení evropského summitu, vysypal celou várku výmluv. Česko vkormidloval do skupiny potížistů v čele s Polskem a Maďarskem. Společně pak zablokovali unijní plán dát boji za lepší klima pevnější rámec.

Cvičit, nebo fetovat?

Cíl, o který šlo, přitom nezněl v bezprostředních dopadech nijak likvidačně. Rozhodně ne pro země, jako je Česko, jež si teď v podání premiéra hraje na „country of future“.

Západní lídři vyrazili do Bruselu s tím, že je žádoucí dát najevo větší vůli ke změně a zvýšit tak váhu společného evropského hlasu, až se bude o klimatické změně jednat po prázdninách v OSN. Osmnáct zemí jelo na summit s návrhem stanovit rok 2050 jako termín, kdy Unie stáhne emise CO2 na nulu. Nakonec ale časový závazek z oficiálního závěru vypadl. Respektive skončil jen v poznámce pod čarou s tím, že kvůli blokádě…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte