_DSF3109
Liptovská Mara • Autor: Milan Jaroš

V poslední době se hodně mluví o kráse a o zdraví, ale všechno jako by bylo napadeno nějakou plísní. Budovy, příroda i lidé. O všem se jen mluví a napovídá se toho tolik, že je to horší než nějaký mor. Lidé, které potkává v autobusech nebo v čekárnách na onkologii, jsou z toho unavení, anebo s tím nechtějí mít nic společného.

Po revoluci v osmdesátém devátém, když svrhli socialistický režim, chodili všichni jako opojení vítězstvím, pocitem napravené křivdy, žili několik let radostné a bezstarostné dny.

Naše hrdinka, její manžel, její sestra a všichni okolo byli mladí. Budoucnost před sebou, růžové červánky…

 

Ve zprávách se mluvilo o obrovských skocích, kterými jejich zanedbaný a rozkradený stát míří kupředu. Kde včera byl malý obchůdek, stojí dnes obchodní dům, po silnicích začala jezdit velká a drahá auta.

A teď? Najednou se normální člověk cítí na úřadech, v obchodech i v nemocnici jako v blázinci, technická revoluce, všelijaké důmyslné elektronické výmysly, to všechno jako by bylo jen pro mládež, čtyřicátník se musí mít na pozoru, běžet s mladými hlava nehlava, a padesátník to už nemá šanci zvládnout, jen někdy se najde výjimka, ale takový člověk na ni působí spíš jako šašek.

 

I ona – měla už ani neví kolikáté narozeniny – nosí vysoké podpatky, ačkoli z nich každý večer sestupuje jako ze schodů, a namlouvá si, že to dělá pro klenbu svých chodidel, která ji už sto let nosí po světě, a přitom se u toho může zbláznit bolestí. Každé ráno se…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte