120A_repro Národní knihovna ČR

Národní knihovna postupně digitalizuje staré knihy, noviny a časopisy a zpřístupňuje je na internetu. Výtah z ohromného množství textů, fotek a kreseb nabízí facebookový účet knihovny, který kromě výletů do minulosti jemnými paralelami komentuje i současnost. „Před 120 lety se řešila podobná témata jako dnes,“ říká Václav Jiroušek z odboru digitálních fondů Národní knihovny.

Počet stran knih i periodik, které jsou nyní digitalizované a přístupné on-line, letos přesáhl více než osm milionů. Jak z takové masy vybíráte příspěvky na Facebook?

V digitální knihovně Kramerius je celkem 56 milionů stran, z toho veřejně přístupných osm a půl milionu, přičemž periodika, z nichž hlavně vybírám, tvoří zhruba polovinu. A vybírám nejrůznějšími způsoby. Když vyjde čas, tak se cíleně podívám, jaké výročí nebo mezinárodní den se zrovna připomíná a co k tomu kdy kdo psal. Jindy se právě řeší nějaká politická událost nebo třeba sucho…

…toho jsem si všimla. Nedávno jste doporučoval čtenářům, že pokud na procházce v lese potkali „nějaké zajímavé motýle“ a neumějí jim přijít na jméno, ať se kouknou do vašich ilustrovaných atlasů, jindy jste sdílel zprávu o boxerském zápasu, v němž Babiš poráží Soukupa k. o. Tyhle mosty do současnosti jsou záměr?

Napůl jde o záměr, napůl je to způsobeno tím, že s digitální knihovnou pracuji řadu let, a když sleduji aktuální dění, tak mi to zkrátka něco připomene. A co týče…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1736

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte