Je třeba ctít kolektivní rozhodnutí, ať už je jakékoli, nebo bychom měli chránit jednotlivce, kteří se kolektivu vzepřou? To je otázka, která například provází dilema, jestli uzákonit ochranu tzv. whistleblowerů, tedy lidí oznamujících neetické chování nebo možné porušení zákona. Přitom v demokratických státech je tendence volit spíš druhou cestu, tedy chránit právo jedinců otevřeně se projevit a chování kolektivu tím korigovat.

Česká pirátská strana se nyní překvapivě chystá vydat na cestu ochrany kolektivu (strany) proti jednotlivcům (členům strany). Její předsednictvo totiž odsouhlasilo návrh, podle něhož by měla strana tvrdě stíhat úniky informací z pirátských schůzí. Pirátským poslancům má hrozit pokuta sto tisíc korun, pirátským zastupitelům čtyřicet tisíc.

Návrh narazil v členské základně na odpor a dál se o něm jedná. Poslanci a zastupitelé by totiž měli podepsat smlouvu o mlčenlivosti, jejíž porušení by pak cestu k případnému postihu otevřelo. Není jasné, na základě jakých kritérií by se úniky informací posuzovaly a jak by se ve sporných případech dokazovaly. Nebo co vlastně únik informací je. Jestli upovídanost před novináři a politickou konkurencí, nebo také před kamarády či řadovými členy, kteří pak pošlou tajné informace dál. Je však zřejmé, že praktikování trestů by mohlo přinést do svobodomyslné strany nemalé tenze. Předseda Ivan Bartoš své kolegy uklidňuje, že návrh je v pořádku a pokuty udílet neplánuje. Zásada má prý zamezit úniku detailů z chystaných…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte